« خودکشی سیاسی با دو سوت دربازار گرم ستادهای انتخاباتی | صفحه‌ی اصلی | خاتمی، کروبی را کم دارد »

چهارشنبه ۳۰ بهمن ۸۷::February 18, 2009

خاتمی ِ۸۸ با دستانی پر از پاسخ بیاید!

(نقل از بر ساحل سلامت)
دو روز است که ماجرای آمدن خاتمی را با جزئیات دنبال می کنم. بارها و بارها این صفحه را باز کردم تا درباره اش بنویسم و به هر دلیلی آن را بستم. هرچند منتقد و هرچقدر دارای پرسش نمی توانم شادی خودم را از آمدنش پنهان کنم. اعتقاد ندارم که اگر سرمایه اجتماعی ای وجود دارد، بماند برای روز مبادا و هیچوقت از آن استفاده نشود. خاتمی آبرو و تمام سرمایه اجتماعی اش را به میدان آورده و در خور تحسین است و تقدیر. خاتمی وارد بازار سترگ و سختی شده است. همه می دانیم که چهار سال آتی کمتر از چهار سال ِ پس از یک جنگ نیست. سایه تحریم، روابط سست و ضعیف با غرب، بحرانهای اقتصادی و قیمت پایین نفت، انتظارات برآورده نشده از نوع سهامی - عدالتی، برنامه های غلط ، نیمه تمام و هزینه بر و … همه و همه دستاورد هرکسی است که بخواهد دور آتی در مسند امور باشد. صبر و ثباتی می طلبد بودن در این فضا.

255qnaw

چهار سال اتی ، باید چهار سال مدیریتی قوی ای باشد. چهارسالی که باید با توان اقتصادیون، مدیران یا تکنوکرات ها اداره شود. پیشتر هم نوشته بودم که اگر از آمدن خاتمی نمی نویسم علتش فرهنگ محور شدن چهره اوست. فرهنگ و سیاست و توسعه آنها هردو لازم است و باید باشد. اما انچه این روزها بحرانی است و باید با مسکن هم شده دردش را ارام کرد و به جراحی اش شتافت، سیاست خارجی و اقتصاد است. ارکان مدیریتی درهم آمیخته ماست. خاتمی بهترین گزینه برای سیاست خارجی می تواند باشد. او نه تنها هشت سال نسبتا موفق را به گواهی بسیاری از فعالان منطقه داشته است، که این چهار سال نیز در حفظ روابطش و گسترش ایده گفتگویش از پا نشسته است. در زمینه اقتصاد کمی باید شفاف تر و با برنامه بهتر عمل کند. به وضوح از نوع نگاه میر حسین موسوی و اطرافیانش - که اتفاقا این روزها به او نزدیک تر شده اند - تا امثال نیلی و کارگزاران در کنارش هستند و احتمالا در دولت احتمالی اش در نظر گرفته خواهند شد. در هم امیختگی و آشفتگی تئوری ها می تواند منجر به اشفتگی در برنامه شود. خاتمی باید در همین دوره بر سر بهترین راه برون رفت از فضای فعلی به نتیجه برسد.

خاتمی مرد عرصه فرهنگ است. با آمدنش بسیاری از هنرمندان و فرهنگ دوستان فعال خواهند شد. هرچند منتقد باشند و سرخورده، فضای فعلی ایشان را به سمت شخصیتی چون خاتمی سوق خواهد داد و این خود نشان از بهتر شدن وضعیت فرهنگ خواهد داشت. بدون شک حضور چشمگیر این گروه در اطراف خاتمی برنامه فرهنگی خوبی را به او ارزانی می کند. تجربه سیاسی هشت ساله نیر برای حرف و برنامه داشتن در زمینه دموکراسی و ساختارهای سیاسی می تواند پشتوانه خوبی باشد. هرچند هنوز خطوط اساسی سیاست برجسته نیستند. اما باید خاتمی شفاف سازی خوبی را در این عرصه به نمایش گذارد.

حال که خاتمی آمده است و در بین اطرافیان بارقه هایی از امید به یک رقابت و یک تغییر ایجاد شده ، نباید خاتمی و اصلاح طلبان فراموش کنند و از پاسخگویی به سوالات متعدد این روزها باز بمانند. فراموش نکنیم که هرقدر حافظه تاریخی ایرانیان محدود باشد، اما چهار سال مدت زیادی برای این فراموشکاری نیست. بسیاری علامت سوال ها برای مردم وجود دارد. به مرور از این علامت سوال ها خواهم نوشت و درباره شان بحث خواهیم کرد.

درباره ساختار و مواجهه با ساختار حد پایین خاتمی کجاست. این چیزی است که امروز باید شفاف شود. برای من مهم نیست که حد پایینش را حتی محافظه کارانه انتخاب کند. برایم مهم نیست که نخواهد انقلابی در ساختار ایجاد  کند. مهم است که حدش را به وضوح شفاف کند. اگر به جایگاه رهبری اشاره می کند، برخلاف بسیاری، آن را درست و منطقی می دانم. هشت سال ریاست جمهوری به او فهمانده است که نباید غیر واقعی ببیند. اما باید در این زمینه، درباره وظایف و اختیارات ریاست جمهوری بیشتر بحث و بررسی کند. اصولی است اگر بتواند معیاری برای قضاوت خودش داشته باشد. اگر این اصول باشد، بعد از هشت سال نه کرده هایش به هیچ گرفته می شود، نه داشته هایش نادیده گرفته می شود و نه ناتوانایی ها به چشم نمی آید. معنای بحران و عدم توانمندی را در فضای  شفاف ، مردم ما می فهمند. فرصت کمی باقی مانده است، اما بزرگترین رسالت اصلاح طلبان یافتن این حدود است.

نکته مهمی که شاید باز هم درباره اش بنویسم عکس العمل ماست. عکس العمل من و شما یا آنهایی که از امدن او خشنودند. عکس العمل کسانی که به وضوح از هر کوششی برای ماندگاری و پیروزی خاتمی در عرصه انتخابات دریغ نخواهند  کرد. کار انتخاباتی و تبلیغات هیجان دار و جریان ساز را با قهرمان سازی و بت سازی یکی نکنیم. از خود خاتمی می شود بسیار نقل قول کرد و نقد کرد این قهرمان سازی ها را. مواظب باشیم مثل انتخابات گذشته انقدر جو بر اردوگاه اصلاح طلبان حاکم نشود که واقعیات را نبینیم. خاتمی مرد بزرگی است، سرمایه اجتماعی خوبی دارد، خطر کرده و آن را به میدان آورده است، به وضوح امید به تغییر را در دل بسیاری از سرخوردگان این روزگار نشانده است. تقدیر و تشویقش را برای این حضور، با تملق های ناصواب و قهرمان سازی های بد سرانجام یکی نگیریم.

پی نوشت: به وضوح و طبق معمول به فکر ایده های خوب برای کارهای تبلیغاتی هستم. از جماعتی که در این سالها بسیار با هم بوده ایم و کار کرده ایم خواهش می کنم اگر ایده ای دارند، خبر دهند. شاید دوباره پرچمی را برافراشتیم. خدا را چه دیدید!

مطالب مرتبط

چرا خاتمی را به میرحسین ترجیح می دهم؟

آقای خاتمی با دغدغه، کشور به سامان نمی شود

تحریم کنندگان دیروز، استقبال کنندگان از احمدی نژاد ِ امروز

ترک‌بک

آدرس ترک‌بک برای اين مطلب
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/4976

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats