« خاتمی ِ۸۸ با دستانی پر از پاسخ بیاید! | صفحه‌ی اصلی | بازگشت خاتمی - ۳ »

چهارشنبه ۳۰ بهمن ۸۷::February 18, 2009

خاتمی، کروبی را کم دارد

(نقل از وبلاگ همين‌جوری)

جایگاه کروبی در انتخابات آینده چیست؟ او به چه میزان و از کدام اردوگاه کسب رای خواهد کرد؟ به سبب پیشینه اصلاح طلبی اش رای خاتمی را خواهد شکست یا با شعارهای اقتصادی و رفتارهای عوام گرایانه اش موجب کاهش آرای احمدی نژاد می شود؟
شاید من زیادی خوشبین هستم اما فکر می کنم کروبی تا پایان راه نمی ماند و به زودی با اعلام حمایت از خاتمی رقابت انتخاباتی را بی خیال خواهد شد. اما این نوشته را با فرض ماندنش در عرصه رقابت می نویسم.

به نظر من هیچ یک از طرفین نباید نگران آرای کروبی باشند. در انتخابات دوقطبی آرا به سمت دو سر طیف متمایل می شود و کروبی کسی نیست که بتواند در منتها الیه طیف بایستد. نه تنها کروبی که بسیاری کسانی که امروز نامشان طرح می شود، همین خاصیت را دارند. تجربه انتخابات ۷۶ و کاندیداتوری ریشهری به ما می گوید که در انتخابات دو قطبی دیگران فقط خودشان را ضایع خواهند کرد و شانسی برای کسب رای ندارند.
کروبی اساسا رای چندانی نمی آورد که بخواهیم محاسبه کنیم از سبد چه کسی کم شده. اما در این میان نکته دیگری وجود دارد و آن تاثیر کروبی به عنوان یک فعال سیاسی است نه کاندیدای انتخاباتی.
خاتمی در جمع حامیانش یک نفر کم دارد. کسی که بتواند در روزهای پرتنش انتخابات و در زمانی که دعواها بالا می گیرد و اتهامها زیاد می شود، جلوی تخریبها بایستد و با قدرت از او دفاع کند. کسی که از دعوا نترسد، به سادگی نشود متهمش کرد، در صورت لزوم بتواند به سادگی به صدر انقلاب و به امام خمینی رفرنس بدهد، عرضه متهم کردن متقابل را داشته باشد و...
در حامیان فعلی خاتمی به نظر نمی رسد کسی چنین توانی داشته باشد. اکثریتشان خود متهم خواهند شد به ضدیت با دین و انقلاب. کسانی چون میرحسین موسوی و موسوی خوینی ها و سید حسن خمینی و... هم یا آنقدر ملاحظه کارند که پا به این میدان نگذارند، یا نجابتشان مانع از دعوا کردن می شود و یا شخصیتا به درد روز دعوا نمی خورند.
خاتمی برای روز دعوا کروبی را کم دارد. کروبی نشان داده که اگر قرار به دعوا کردن باشد نه از سردارها می ترسد، نه ملاحظه ائمه جمعه را می کند، نه از پسر رهبر چشم می پوشد، نه روحانیان بلندپایه نظام را به چشم اغماض نگاه می کند و نه...
به گمان من کروبی در انتخابات رای چندانی نخواهد آورد اما حضور جدی اش در صف حامیان خاتمی او را به سلامت از بزنگاههای انتخابات عبور داده و تاثیر جدی بر افزایش شانس پیروزی اش خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط

انتخابات دو قطبی؟

ترک‌بک

آدرس ترک‌بک برای اين مطلب
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/4977

نظرها

سلام
مردان سیاسی در طول تاریخ همیشه رویه مشخص و جهت گیری فکری خاصی را دنبال می کنند .
ولی در مورد آقای کروبی من که هیچ وقت رویه خاصی را ندیده ام .ایشان در تاریخ سیاسی خود در موارد مختلف تصمیمات کاملا خلاف اضحاراتش را داشته است و به من به شخصه هیچ گاه ایشان را جزئی از فرایند اصلاحات ندانسته و نمیدانم .

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats