« آقای خاتمی نااميدمان نکنيد! | صفحه‌ی اصلی | يک روز صبح »

یکشنبه ۲۷ بهمن ۸۷::February 15, 2009

آیا اساساً کروبی اصلاح‌طلب است؟ جواب من: نه

من تا به حال به کروبی رأی نداده‌ام. در انتخابات مجلس ششم جزو دو سه نفری بود که از لیست جبهه مشارکت خط زدم و دو سه نفر دیگر را اضافه کردم. در انتخابات مجلس هفتم هم اصلاً رأی ندادم. در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری قبل هم که به معین رأی دادم. فکر می‌کنم هیچ وقت هم به او رأی نخواهم داد. راستش من از اول مطمئن بودم خاتمی می‌آید و این احتمال را منتفی می‌دانستم که روزی مجبور شوم بین احمدی‌نژاد و کروبی انتخاب کنم. ولی واقعیتش این است که رأی دادن به هاشمی برایم آسان‌تر بود تا به کروبی.
این را هم بگویم که به نظر من کروبی نه در این انتخابات و نه در هیچ انتخابات دیگری شانس برنده شدن ندارد. آمدنش در این انتخابات هم خطری برای خاتمی نیست، چون به نظر من بیشتر از رأی احمدی‌نژاد کم می‌کند تا خاتمی. به همین دلیل تا به حال درباره‌اش ننوشته بودم. ولی فکر کردم حالا که جماعت زیادی دارند برایشان تبلیغ می‌کنند و می‌خواهند بگویند او هم اصلاح‌طلب است و فرق معناداری با خاتمی ندارد و شاید بهتر هم هست، بگویم من درباره کروبی چه فکر می‌کنم.

جان حرفم اینست که من کروبی را اساساً اصلاح‌طلب نمی‌دانم. من - و خیلی از ما - ایده‌هایی داریم و فکر می‌کنیم اگر مملکت جور دیگری اداره شود و قوانین جور دیگری باشند و روابط قدرت به شکل دیگری، ایران جای بهتری برای زندگی خواهد بود. من - و خیلی از ما - در سال ۷۶ خاتمی را نماینده این طرز فکر دیدیم. طرز فکری که شاید خودمان هم دقیقاً نمی‌دانستیم چیست.
من اساساً کروبی را در این اردوگاه نمی‌دانم. از دید من کروبی یک اصلاح‌طلب نیست. او یکی از سران روحانیون چپ‌گرای دهه ۶۰ است که در دهه هفتاد از قدرت پرت شدند بیرون و حالا می‌خواهد برگردد تو. خیلی هم شجاع و سر و زبان‌دار است. به جنتی نامه می‌نویسد و هر چه از دهانش درمی‌آید به او می‌گوید. اما دعوای کروبی و جنتی ادامه همان دعوای مجمع روحانیون و جامعه روحانیت در دهه ۶۰ است. آن موقع رهبر طرف «یونی‌ها» بود، حالا طرف «یتی‌ها». کروبی به رهبر هم نامه تند و تیز می‌نویسد، باز هم در همان چارچوبی که زواره‌ای در مجلس سوم به رهبر وقت تندی کرد. کروبی «خط امامی» است با همان معنای دهه شصتی‌اش. و البته یک خصوصیت خیلی خوب هم دارد و آن هم این‌که دنیال کار زندانیان را می‌گیرد و برای آزاد شدنشان تلاش می‌کند. این هم بیشتر بخاطر مرامش است، و من ربطی به دیدگاه سیاسی‌اش نمی‌بینم.

اما من خاتمی را مثل کروبی نمی‌بینم. به نظر من خاتمی (و بعضی از خط امامی‌های دهه شصت) تا حدود زیادی نگاهشان به روابط قدرت در جمهوری اسلامی عوض شده. البته این‌طور که می‌بینیم در پیش بردنش اصلاً موفق نبوده‌اند. اما سابقه بیست ساله خاتمی به من می‌گوید آزادی بیان مخالفان، آزادی انتخابات، توسعه پایدار و این‌جور چیزها دغدغه (و شاید اعتقاد)‌ اوست و نه حرفی برای رأی آوردن.
من در کروبی هیچ کدام این‌ها را نمی‌بینم. قربانش بروم مسئولیت اجرایی جز ریاست بنیاد شهید هم نداشته که مدیریتش را بر اساس آن قضاوت کنیم.

یک چیز دیگر. می‌گویند کروبی در سال‌های اخیر حزب زده و مدام در چارچوب حزبش کار کرده. به قول خارجی‌ها کام آن. طرف دور قبل کاندیدای انتخابات شد و در مجمع روحانیونی که سال‌ها دبیرکل آن بود، جز یکی دو نفر ازش حمایت نکردند (فکر کنم آن‌ها بهتر می‌شناختندش). بعد هم قهر کرد و با یکی دو تا از نوچه‌هایش آمد بیرون و «حزب» زد. «حزب»ی که قاعدتاً تا هر وقت زنده باشد و دلش بخواهد، دبیرکلش می‌ماند. «حزب»ی که گنده‌ترین آدم‌هایش منتجب‌نیا و گرامی‌مقدم و حق‌شناس هستند.

و باز هم یک چیز دیگر. کروبی بارها گفته که بقیه را تخریب نکنیم و هر کس کاندیدای خودش را تبلیغ کند. بروید و «تغییر» (سایتی که تعدادی از بچه‌های شهروند امروز برای حمایت از کروبی راه انداخته‌اند) را باز کنید و ببینید چند درصد خبرهایش مستقیم یا غیرمستقیم علیه خاتمی است.

(نقل از آق بهمن)

مطالب مرتبط

موسوی می‌آید. خاتمی چه می‌کند؟

ترک‌بک

آدرس ترک‌بک برای اين مطلب
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/4955

نظرها

سلام

مطلبی که نوشتی حرف دل من بود. به همه اینها اضافه کنیم که کروبی به زور خودش رئیس مجلس ششم شد و همه دیدیم چه جور بهترین اقدامات مجلس رو با سر سپردگی مطلقش نا کام کرد. کروبی رو جز خودش و حزبش کسی‌ اصلا ه طلب نمیدونه. من فکر کنم که ایشون آرا بسیار کمتری از آون که فکر میکنه میاره و دهن خودشو با این آش میسوزونه. شخصا فکر می‌کنم ایشون این موضوع رو به عنوان آخرین و بزرگترین جوئی زندگیش میبینه و خیلی‌ در بند اخلاقیات شخصی یا اصلاح مملکت نیست.


نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats