« حالا که خاتمی اومده دیگه... | صفحه‌ی اصلی | باز هم بی‌انضباطی سیاسی »

سه شنبه ۲۰ اسفند ۸۷::March 10, 2009

موسوی می‌آید. خاتمی چه می‌کند؟

(نقل از آق بهمن)
این‌طور که معلوم است میرحسین موسوی می‌خواهد بیاید. این‌طور که من شنیده‌ام (و این‌جا هم نوشته) به خاتمی هم پیغام داده که من اصلاح‌طلب نیستم (و البته اصول‌گرا هم نیستم و یک چیزی هستم برای خودم)، بنابراین آمدن من با بودن تو منافاتی ندارد و تو توی رودربایستی من کنار نکش.
خاتمی هم دیشب همه اعضای ستادش را جمع کرده که نظرشان را بپرسد. این‌طور که من از یکی از حاضران در جلسه شنیده‌ام خاتمی برای کنار رفتن دو دلیل می‌آورد. یکی این‌که قبلاً (به هر دلیلی) گفته که یا او خواهد آمد و یا موسوی و این را هم گفته که ترجیح می‌دهد موسوی بیاید. حالا اگر موسوی بیاید و خاتمی کنار نرود، آبروریزی است و می‌گویند از اول هم دنبال قدرت بود و از این بحث‌ها.
استدلال دومش هم این است که اگر موسوی بیاید و من کنار بروم، در هر صورت نهایتاً موسوی احتمالاً به احمدی‌نژاد می‌بازد. آن وقت فقط موسوی باخته.
اما اگر موسوی بیاید و من کنار نروم، کروبی هم کنار نخواهد رفت و نهایتاً هر سه تامان می‌بازیم و آن موقع دیگر موسوی نباخته، «اصلاح‌طلبی» باخته و دیگر نمی‌توانیم از زیر بار این باخت شانه راست کنیم.
قاعدتاً می‌توانید حدس بزنید که بیشتر حضار محالف بوده‌اند و بخصوص بعد از سفر شیراز و بوشهر و یاسوج که استقبال از چیزی که انتظار داشتند خیلی بیشتر بوده می‌گویند شانس بردن خاتمی زیاد است و باید همه انرژی را گذاشت روی منصرف کردن موسوی.

خاتی علاوه بر اشتباه‌های زیادی که در دوره رئیس‌جمهوری‌اش کرده بود، یک اشتباه هم یکی دو ماه پیش کرد و سرنوشتش را گره زد به میرحسین. واقعاً نمی‌دانم استدلالش چه بود؟ شاید آن موقع نمی‌خواسته بیاید و می‌خواسته میرحسین را بنیدازد جلو. نمی‌دانم.
در هر صورت باز هم از ته دل دعا می‌کنم میرحسین نیاید و دیگر وضع را از این که هست بدتر نکند.

امیدوار بودم غارنشینی میرحسین ادامه پیدا کند و لازم نشود بنویسم چرا فکر می‌کنم موسوی با هیچ معیاری کاندیدای ما نیست و به قول احمد زیدآبادی*، سیاست‌های اصلی‌اش تفاوت معنی‌داری با احمدی‌نژاد ندارد، فقط دیوانه‌بازی‌ها و شلوغ‌کاری‌هایش را ندارد. اما ظاهراً دارد می‌شود.
فعلاً که در لندن یک ربع به هفت صبح است. من بروم بخوابم، ان‌شاءالله فردا، یا در واقع همین امروز.

زیدآبادی در این مقاله که دیشب نوشته، می‌گوید:
«... اگر ادامه برنامه هسته‌ای و سیاست منطقه‌ای مبتنی بر نفی موجودیت اسرائیل را در كنار نوعي توجه به اقتصاد ‏خرد و سیاست كنترلی در حوزه‌های فرهنگی و سیاسی، رئوس برنامه‌های مورد توجه رهبری تلقی كنیم، به ‏نظرم می‌رسد افراد ديگری به جز آقای احمدی‌نژاد نیز حاضرند این برنامه‌ها را با ظرافت بیشتر و حساسیت‏برانگیزی كمتری دنبال كنند. بر این اساس، بر مبنای برخی اظهار نظرهای میرحسین موسوی می‌توان ایشان را همان فرد مورد نظر ‏دانست ...»
البته من با بخش‌هایی از تحلیل زیدآبادی را از جمله آن‌جا که می‌گوید موسوی راحت احمدی‌نژاد را می‌برد یا وقتی می‌گوید کروبی جلوی موسوی نمی‌ایستد چندان قبول ندارم.‏

مطالب مرتبط

آیا اساساً کروبی اصلاح‌طلب است؟ جواب من: نه

ترک‌بک

آدرس ترک‌بک برای اين مطلب
http://www.malakut.org/cgi-bin/mt33/donbalak.cgi/5045

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats