بهمن دارالشفايی| صفحه‌ی اصلی |بی‌نام‌ها

بايگانی مطالب: بهرنگ تاج‌دين

سه شنبه ۲۹ بهمن ۸۷::February 17, 2009

خطاهایی که حامیان خاتمی نباید مرتکب شوند

در ماه‌ها و مخصوصاً روزهای اخیر، عده‌ای از طرفداران خاتمی با قاطعیت از پیروزی حتمی وی در انتخابات پیش رو سخن می‌گویند و حتی بعید نیست که برخی از الان مشغول چیدن تیم (بخوانید تقسیم غنایم) هم باشند.

این گفته‌ها و خود را از پیش برنده دانستن، اگر به منظور روحیه دادن به هواداران و برای جلوگیری از غلبه یأس و ناامیدی باشد، هیچ اشکالی ندارد. اما اگر دست‌اندرکاران، حامیان عالی‌رتبه و سازمان‌دهندگان ستاد خاتمی هم بخواهند با این طرز تلقی پیش بروند و برای چهار ماه باقی‌مانده تا انتخابات برنامه‌ریزی کنند، مرتکب اشتباه جبران‌ناپذیری شده‌اند که نتیجه‌اش به انتخابات شوراهای سوم و مجلس هشتم شبیه خواهد بود.

خطای محاسباتی دیگر، این تصور است که آرای احمدی‌نژاد در انتخابات قبلی، واقعی نبوده است و با تقلب این رأی را «برایش ساخته‌اند.» کاری به مرحله اول ندارم؛ اما در مرحله دوم، قطع و یقین بدانید که آرای او بسیار بیشتر از هاشمی بود و دلیلش هم ایجاد این تصور در بین مردم بود که محمود احمدی‌نژاد از «آن‌هایی که خورده‌اند» نیست و «غیر خودی» محسوب می‌شود.

واقعیت این است که پایگاه اصلی رأی احمدی‌نژاد، مردم کمتر بهره‌مند (علاقه‌ای به واژگان «فقرا» یا «طبفات محروم» ندارم) و نیز اهالی روستاها و شهرهای کوچک بوده و هست. تا وقتی که حامیان خاتمی (و دیگر نامزدهای احتمالی انتخابات آینده) این پایگاه را نشناسند و دلایل رأی آنان را متوجه نشوند و بخواهند بر اساس تحلیل‌هایی نادرست پیش بروند، شکستشان حتمی است.

من با توجه به طیف اصلی رأی‌دهندگان به احمدی‌نژاد (و کروبی) به اخبار غیر رسمی از نظرسنجی‌ها، چندان اعتمادی ندارم؛ چرا که اینان، مردمی هستند که کمتر در نظرسنجی‌ها دیده می‌شوند. متأسفانه سیاستمداران اصلاح‌طلب نیز در بین طبقه متوسط تحصیل‌کرده گیر کرده‌اند و از میدان انقلاب پایین‌تر نمی‌روند. از همین رو، فکر و ذکر حامیان دکتر معین در انتخابات پیشین، جلب آرای تحریمی‌ها بود.
به نظرم، فعالیت با این استراتژی در انتخابات آینده و تمرکز بر روی تحریمی‌ها، بی‌نتیجه است و شلاق بر اسب مرده.

مخلص کلام این‌که اولاً حامیان خاتمی بایستی مانند انتخابات ۷۶ خود را بازنده بدانند و برای پیروزی تلاش کنند. در ثانی باید پایگاه اجتماعی احمدی‌نژاد را بشناسند و بر روی آن (به جای تحریمی‌ها) تمرکز کنند.
هر چند که این دو شرط لازم هستند؛ اما کافی نیستند.
(از ديده‌بان)

Powered by
Movable Type 3.34
Free counter and web stats