صنم دولتشاهی| صفحه‌ی اصلی |علی سرزعيم

بايگانی مطالب: علی مهتدی

سه شنبه ۲۹ بهمن ۸۷::February 17, 2009

چرا خاتمی؟

با تحلیلگری که از چهره‌های بارز آکادمیک لبنان نیز هست، امروز صحبت می‌کردم. جدا از مبحث انتخابات اسراییل و تحلیلی که از وضعیت اسراییل داشت، از ایران گله داشت. می‌گفت بارها و بارها در مصاحبه‌ها و مقالاتم به شدت از ایران دفاع کردم، تا جایی که مورد فحش و لعنت هم قرار گرفتم؛ ولی هرگز متوجه نشدم روی کدام حرف ایرانی‌ها می‌توان حساب کرد و کدامیک را نباید جدی تلقی کرد.

دکتر کامل وزنی می‌گفت که قادر است با ارتباطاتی که دارد و با دانشجوهایی که زیر دست او کار می‌کنند کارهای پژوهشی و تحقیقاتی بسیار مفیدی انجام دهد و ایران هم چند سال قبل هنگام بازگشت او از اقامت طولانی‌اش در آمریکا همین درخواست را از او داشته ولی بعد از چندی پشت او را خالی کردند و بسیاری از پروژه‌هایش نیمه‌کاره باقی ماند.

به یاد آوردم چند سال قبل تلاش زیادی می‌شد تا چهره‌های مختلف لبنانی از هر طیفی را به سمت ایران جذب کنند ولی با روی کار آمدن دولت نهم نیم بیشتر این طرح‌ها نقش بر آب شد.

حمید دهقانی، دوست و استاد بسیار عزیزم [که خیلی از داشته‌هایم را مدیون او هستم] از جمله کسانی بود که روزهایی در بیروت تلاشی بسیار هوشمندانه برای تاثیرگذاری بر روی سیاستمداران و محققان لبنانی انجام می‌داد که نتیجه شگفت‌آوری هم داشت.

نکته اینجاست که تاثیرگذاری این طیف و تلاشی که به کار می‌گیرند تا چهره ایران و ایرانی را حداقل در دایره پیرامونی خودشان بهبود بخشند، همیشه شکل موقت داشته و بعد از چندی همه چیز تغییر می‌کند.

قصدم سخن گفتن از احترام ایرانی قبل و بعد از دولت نهم نیست که موضوعی تکراری‌ست؛ ولی امثال دکتر وزنی مهره‌هایی چه بسا ساده در هرمی هستند که آجر به آجر آن بخشی از آبرو و اهمیت ایران را در خارج از مرزهایمان شکل می‌دهد.
روزی با زحمت و مرارت بنیانی رنگارنگ برای هرمی بزرگ می‌چینیم و روز بعد همه را در هم ریخته و بدون اندکی مطالعه همه چیز را تغییر می‌دهیم.

گمان نمی‌بردم در لبنانی که روزی راننده تاکسی با من از گفتگوی تمدن‌ها به عنوان نماد ایران سخن می‌گفت، راننده‌ای دیگر با من این بار از اوین سخن بگوید.
این همان نتیجه مستقیم انتخاب چهره‌هایی است که هنوز از دهه پنجاه جلوتر نیامده و اصولا با «جذب» بیگانه‌اند.

این روزها، خاتمی بار دیگر خود را نامزد انتخابات کرده است. باید بدانیم از رییس‌جمهور چه می‌خواهیم. آیا از فردی مثل خاتمی می‌خواهیم انقلاب کرده و مثلا ولایت فقیه را ملغی کند که می‌گوییم هشت سال او را دیده و می‌دانیم چیزی بیشتر برای ارائه ندارد، یا اینکه می‌خواهیم فرهنگ آزادی و گفتگو را نهادینه کرده و امثال دکتر وزنی‌ها را از طریق دهقانی‌ها در سراسر دنیا به سمت خود جذب کنیم؟

از وبلاگ کاریز - علی مهتدی

Powered by
Movable Type 3.34
Free counter and web stats