حامد قدوسی| صفحه‌ی اصلی |داريوش محمدپور

بايگانی مطالب: حسين قاضيان

دوشنبه ۱۹ اسفند ۸۷::March 9, 2009

حالا که خاتمی اومده دیگه...

(نقل از جستارها و گفتارهای حسين قاضيان)
○ آقای خانمی نباید نامزد این انتخابات می‌شد، یا دست کم نباید به این شکل نامزد می‌شد. اما حالا، خوشمان بیاید یا نه، خاتمی نامزد ریاست‌جمهوری سال آینده است. «باید می‌‌شد» و «نباید می‌شد» دیگر اهمیت فوری ندارند. این باید و نبایدها به درد انتقاد سیاسی و اجتماعی می‌‌خورند، اما به کار تحلیل وضعیت موجود نمی‌آیند. چیزی که برای بازیگران و تماشاگران بازیِ انتخابات اهمیت دارد این واقعیت است که او فعلاً نامزد ریاست‌جمهوری شده است.

○ حالا هواداران خاتمی و اصلاح‌طلبان‌76 باید در این اندیشه باشند که برای موفقیت خاتمی چه می‌توانند بکنند. رقبا‌ی هم جبهه‌ی خاتمی باید به این فکر کنند که در برابر آمدن او چگونه موضع خواهند گرفت و چگونه عمل خواهند کرد. هواداران دموکراسی هم باید به این موضوع بیاندیشند که از نمد چنین انتخاباتی چه کلاهی می‌شود برای دموکراسی ساخت تا کلاه‌های دیگری سرش نرود! پس صورت مسأله به وضوح تغییر کرده است. اگر روزی پرسش این بود که خاتمی بیاید یا نه، اکنون پرسش این است: حالا که خاتمی آمده اوضاع چطور می‌شود؟ اما «چطور شدنِ» اوضاع چندان هم بی ربط نیست به چیزهایی که به آمدن یا نیامدن خاتمی مربوط می‌شد.

○ خاتمی نباید می‌آمد. دست کم به این دلایل*:
1) سیاست حاکم با آمدنش مخالف است؛
2) خاتمی و حامیانش برنامه‌ای برای فرآیند انتخابات با توجه به مخالفت حاکمان ندارند؛
3) اگر سیاست حاکم با آمدن خاتمی و اصلاح‌طلبان مخالف نباشد، موضوعات پیش‌روی رییس جمهور آینده چیزهایی نیست که لزوماً نیازمند هزینه‌های حضور خاتمی و اصلاح‌طلبان باشد.
آیا خاتمی و اصلاح‌طلبان این شکل از صورت مسأله را می‌پذیرند؟ در صورتی که با این صورت مسأله موافقند، آیا برای آن‌ها پاسخ‌های قانع‌کننده یا راه‌حل‌های مفیدی یافته‌اند؟

○ خاتمی برای آمدنش دو شرط گذاشته بود:
1) مردم بخواهند؛
2) موانع برداشته شود.
فرض را براین می‌گذاریم که مردم خواسته‌اند. اما موانع چه؟ برداشته شده‌اند؟ خاتمی به روشنی از این موانع سخنی نگفته است. اما می‌شود حدس زد موانع از آن قبیل باشد که در بند 1 مخالفت‌ها آوردم: موانعی از جنس مخالفتِ حاکمان با آمدن خاتمی. آیا شواهدی وجود دارد که نشان دهد خاتمی به این نتیجه رسیده که موانع برداشته شده‌اند؟ قرینه‌ای در تأیید این خوشبینی نداریم. خود آقای خاتمی هم در این مورد نشانه‌‌ای به دست نداده‌اند. اما در جهت معکوس می‌‌توانیم به نشانه‌‌هایی از تداوم این موانع اشاره کنیم.

○ سخنگویان حاکم که خود را کنار زمین گرم کرده بودند، فرصت را از دست ندادند. فردای اعلام نامزدی خاتمی، یکی از اصول‌گرایان شناخته‌ی مجلس نطقی آتشین ایراد کرد. از آن دست که در سرمقاله‌‌های روزنامه‌ی سابق عصر (!) می‌توانیم خواند. می‌گفت مرد میدانی نیستید که برایتان تدارک دیده‌ایم. پیداست که از تهدید چه میدانی انذار می‌داد. کیهان خود تهدید به ترور خاتمی را در میان آورد. در راه‌پیمایی سالگرد انقلاب فقط یک چشمه‌ از نوع برخورد‌هایی را که نماینده‌ی مجلس و روزنامه‌ی حاکمان نوید داده بودند، به خاتمی یادآور شدتد. در اولین سفر خاتمی، از قبول امنیتش سرباز زدند. برای سخنرانی خاتمی، و حتی کروبی، موانعی برپا شد که قبلاً سابقه نداشت. رسانه‌‌‌های اصلاح‌طلبان کماکان در محاق توقیف مانده‌اند و خبری از آینده‌ی بهتر نیست.

○ این‌که این موانع رو به ازدیاد خواهند گذاشت یا کمتر خواهند شد یک مسأله است و این که خاتمی و اصلاح‌طلبان76 با همین سطح از موانع چگونه روبرو خواهند شد، مساله‌ای است دیگر. در یادداشت بعدی به این موضوع می‌پردازم که شیوه‌ی مواجهه، تصمیم‌گیری و ورود خاتمی به انتخابات چگونه راه‌های پیش‌روی خاتمی و اصلاح‌طلبان را برای رویارویی با این موانع، از پیش، محدود کرده است

* من پیش‌تر دلایلم را در این باره نوشته‌ام. اگر دوست دارید مفصل‌ترش را می‌‌توانید در این جا بخوانید:
http://www.daal.ir/sideblog/words/99.php
http://www.daal.ir/2008/10/96.php
http://www.daal.ir/sideblog/words/98.php

Powered by
Movable Type 3.34
Free counter and web stats