آزاده عصاران| صفحه‌ی اصلی |امير عباس رياضی

بايگانی مطالب: الهام رفعتی

چهارشنبه ۳۰ بهمن ۸۷::February 18, 2009

در خدمت و خيانتِ خاتمی

(از نویسنده‌ی وبلاگ «دست‌نوشته‌های مامان صوفی»)

اعلام ورود آقای خاتمی به انتخابات من را به این فکر فروبرد که خاتمی چه دلایلی برای آمدنش داشته است.  آیا روزنه امیدی برای  تغییر یافته یا به این نتیجه رسیده اوضاع نسبت به سال ۷۶ عوض شده است. درباره روزنه امیدش هیچ نظری ندارم چراکه من تا به حال نیافتمش. اما با این که وضع نسبت به سال ۸۶ تغییر کرده کاملا موافقم. نهادهای قدرت قوی تر شده اند. مجلس دست اصولگرایانیست که قدری تندروتر از اصولگرایان مجلس پنجم اند. نظامیان شمشیر را از رو بسته اند و آشکارا در سیاست دخالت می کنند. مطبوعات بسیار محدودتر شده اندوحلقه آزادی قلم و بیان بیش از پیش تنگ شده است. نهادهایی مثل حوزه و بسیج و موسسه مصباح و مساجد که از اصلی ترین مخالفان اصلاحات بودند بودجه هایشان چندین برابر شده و بیش از پیش قدرتشان را به رخ میکشند. بسیاری از روشنفکران و تحصیلکردگان و نخبگان در این سالها یا به اراده خود یا از سر اجبار ترک وطن کرده اند. شورای نگهبان همان است که بود و با وجود جو حاکم بر حاکمیت امکان مصالحه بر سر مسئله هسته ای وجود ندارد. بحران اقتصادی دنیا را فرا گرفته و هر روز دامنه اش بیشتر و بیشتربه کشور ما که سی سال گذشته را هم در بحران طی کرده کشیده می شود. قیمت نفت روز به روز پایین می آید و بیم آن میرود که خاطره نفت هفت دلاری در دوران ریاست جمهوری خاتمی را دوباره زنده کند. خشکسالی بی سابقه در راه است و...

با این اوصاف نمی دانم آمدن خاتمی را خدمت به حساب بیاورم یا خیانت. اینکه عده ای را امیدوار کنی و دنبال خودت بکشانی و دوباره چهار سال بعد یا هشت سال بعد نا امیدشان کنی کلمه ای جز خیانت را به ذهن من نمی آورد. گرچه مطمئنا خاتمی نمی تواند آراء خاموش را دوباره از آن خود کند و حتی برنده شدنش در انتخابات مورد تردید است. اما حتی اگر برنده شود و حتی اگر دوباره رای قابل توجهی را به خود اختصاص دهد به نظر من هیچ کاری از پیش نخواهد برد.

اگر آقای خاتمی به این امید آمده که اوضاع نابسامان ناشی از ریاست جمهوری احمدی نژاد را سامان دهد اینکار به خوبی و بسیار بهتر از ایشان از دست افرادی چون لاریجانی ، ولایتی، قالیباف یا کروبی بر میآید.این آقایان لا اقل مشکلاتی که آقای خاتمی با نهادهای قدرت دارند را نخواهند داشت و هر روز مجبور نیستند کفن پوشان را از خیابانها جمع کنند و وضعی را تحمل کنند که روز بعد از هر سخنرانی مهمشان راس قدرت سخنان متفاوتی را بیان کند.

جدای از همه این حرفها خاتمی در صورت حضور در انتخابات باید برنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی خود را با جزئیات بیان کندو دقیقا تبیین کند آیا این جزئیات در چهارچوب حاکمیت فعلی و قانون اساسی موجود قابل انجام است یا نه و برای برنامه هایی که در این چهارچوب نمی گنجد چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد. در صورتی که دوباره مانند دوره های پیشین به کلی گویی روی آورد گوش همه ما از این حرفها پر شده است. گرچه من معتقدم آنچه که از اصلاحات مورد نظر من و خیلیهای دیگر است در چهارچوب قانون اساسی ما و بالاتر از آن  در قالبهای تنگ و غیر قابل نفوذ تفکرات صاحبان قدرت غیر قابل دستیابیست. کاش آقای خاتمی خودش و مردم را به حبابی روی سراب دلخوش نمی کرد.
Powered by
Movable Type 3.34
Free counter and web stats